Pervaneler

 

Lütfen aradığınız pervaneye uygun arama kriter(ler)ini seçip “ara” tuşuna basınız:
evinrude logolar_08 logolar_05 logolar_06logolar_02logolar_01
logolar_04 logolar_03 johnsontohatsu-logoomc-logo


piranha

Verton®,malzemeden imal edilmiş olan Piranha pervaneler Alüminyum’a nazaran %10-15 daha fazla mukavemete sahiptir. Kanatlar ayrılabilir olduğundan, çarpmadan oluşan pervane hasarı sonrasında komple yeni bir pervane almanıza gerek yoktur. Sadece hasar gören pervane kanadını değiştirmeniz yeterlidir. Diğer Pervanelerde sıkça yaşanan göbek sıyırması ve akabinde motorun çürük su yapması durumuyla karşılaşılmaz. Çünkü Piranha pervanelerinin göbek kısımları (HUB) ömür boyu garantiye sahiptir. Kanat değişimi sayesinde pervane pitch’ini değiştirebilmenize olanak sağlar.

 

Mukavemet Karşılaştırması:

  • Verton®: 42,000 psi
  • Die-cast Aluminyum: 36, psi
  • Diğer Kompositler: 26,000 psi

Pervane Seçimi

pervaneler-genel-bilgi

Pitch teorik olarak tam bir turda pervanenin ileriye doğru aldığı yoldur. Pervaneler tanımlanırken pervane çapından sonra Pitch ölçüsü verilir (Örnek: 13 17 kombinasyonunda, 13 inch ((1 inch=2,54 cm) pervanenin kanat uçları arasında kalan çapını, 17 inch ise Pitch ölçüsünü belirtir.) Pitch hız olarak da düşünülebilir.

Ülkemizde özellikle dıştan takma motorlar hangi tür bir bot/tekneye takılacağı belli olmadan motora takılı olarak satılır. Bu nedenle doğru ve tam bir motor performansının elde edilmesi şansa kalır. Pervane seçiminde amaç en düşük motor devrinde en yüksek hızı elde etmektir. Amaç motorun en verimli WOT (Wide Open Throttle= Tam Açık Gaz) pozisyonuna ulaşmaktır. Bu genellikle motor tipine bağlı olarak 4500 ile 5500 RPM arasıdır, Bu bilgi normalde yeni bir tekne veya motor aldığınızda kullanıcı kılavuzunda yer almaktadır.

Pervane pitch’i ve motor devri (RPM=Revolution Per Minute=Dakikadaki Devir Sayısı) birbirine zıt ilişkiye sahiptir. Pervane pitch’inin arttırılması motor devrini düşürürken, pitch’in azaltılması motor devrini arttırır. Normal olarak pervane pitch’indeki 1 inch’lik değişim motor hızında 200 RPM’lik bir değişime neden olur. Bu nedenle, eğer motor üreticisi tarafından önerilenden daha az bir devirde çalışıyorsa, motor’a daha düşük pitch’li bir pervane takılmasını değerlendirin.

Yasal Uyarı: Bu sitede bulunan isimler, logolar, rakamlar, semboller ve taanımlar, ilgili üretici firmalara ait olup sitemizde sadece referans olarak kullanılmaktadırlar.
Sitede yer alan firma isimleri ilgili firmalarca tescilli olup, tüm hakları ilgili firmalara aittir.

Alesta 1 Gemi Yat Malzemeleri Ltd. Şti. 2014