Galvanik Korozyon Nedir?

GALVANİK KOROZYON

Galvanik Korozyon Çelik bir pervane şaftı ve bronz bir pervane gibi farklı metaller, deniz suyu gibi elektrolitik bir çözelti/sıvıya batırıldığında oluşur.
Farklı metallerin Korozyon potansiyeli, VOLTAJ olarak daha asil metalden daha daha az asil olana elektrik akımı geçişi olarak sonuçlanır.Bu akım geçişi daha az asil olan metalin kayıplara uğramasına neden olur (Örnek Altın vb kaplama işlemleri bu prensibe göre yapılır).

Çinko, Var olan en zayıf (en az asil) metallerden biridir ve onu teknenizin Karinası, Pervanesi, Dümen yelpazesi ve/veya motorlarınıza uygun biçimde monte edilmesiyle, oluşacak korozyonun Çinko’da oluşması sağlanır. Bu nedenle bu tip tutyalara anot veya Kendini feda eden tutya anlamındaki İngilizce SACRIFICIAL ANODE denir.Tutyalarınızı periyodik olarak kontrol edin ve orijinal boyutunun %50′sine inen (veya blirli bir süre sonunda hiç işlemeyen.Eğer tutya belirli bir süre geçmesine rağmen hiç çalışmamışsa ya kalitesi düşüktür, ya da tutya oturma yüzeyinde iyi bir metal metale temas sağlanamamıştır) ) tutyalarınızı değiştirin.

Pitted stainless steel shaft from lack of galvanic protection.

Galvanik Koruma uygulanmamış bir pervane şaftında oluşan pitingleşme.

Fotoğraf Capt. David Rifkin (USN, Ret.)

Korozyonun Yatırımınızı Yemesine Müsaade Etmeyin – Sunduğumuz Askeri Standart (Mil-Spec) tutyaları kullanın.

Yasal Uyarı: Bu sitede bulunan isimler, logolar, rakamlar, semboller ve taanımlar, ilgili üretici firmalara ait olup sitemizde sadece referans olarak kullanılmaktadırlar.
Sitede yer alan firma isimleri ilgili firmalarca tescilli olup, tüm hakları ilgili firmalara aittir.

Alesta 1 Gemi Yat Malzemeleri Ltd. Şti. 2014